A Belső Gyermek gyógyítása, felnevelése nagyon fontos feladat a személyiség-fejlődésünkben, hiszen a gyermekkorban szerzett traumáink hatására lehetnek olyan lélekrészeink, melyek érzelmileg elakadtak a gyermeki állapotban, és nem nőttek fel velünk együtt, hiába érte el közben a nagykorúságot a biológiai testünk. Az alábbi gyakorlatok segíthetnek a Belső Gyermek gyógyításában:
1. Lélekutazás
A lélekutazáshoz (révüléshez) betehetsz egy sámándobos zenét, és lefekhetsz kellemes, relaxációs pózban. Ahogy a légzésed lassul és mélyül, fokozatosan belekerülsz a transzállapotba. Indulj el, és keresd meg az Életfádat! Vizsgáld meg a gyökereit, a törzsét és a lombkoronáját (ez az életedet, életenergiád aktuális állapotát mutatja meg). Ulj le az Életfa alatt, és hívd oda a Belső Gyermekedet! Ez a lélekrész megjelenhet bármilyen korú verziódként, de lehet, hogy az életkora, a kinézetei és az állapotai is változni fognak az utazás során. Figyeld meg, hogy néz ki, hogyan van felöltözve, mit hozott magával a Belső Gyermek, mit kommunikál feléd, és milyen érzelmi állapotban van! Kérd, hogy mesélje el a történetét, és belszéljen a hiányállapotairól, az érzelmi szükségleteiről. Felnőtt éneddel gyógyíthatod, vigasztalhatod, megszeretgetheted a Belső Gyermekedet. De megkérheted arra is, hogy mutassa meg: mi a legfontosabb számára, mit szeret csinálni, játszani! Így a Belső Gyermeked, mint egy lélekrészed, vissza tud vezetni azokhoz az erőforrásaidhoz, melyektől elválasztottak a traumák. Játsszatok, alkossatok, fedezzétek fel a világot együtt! Így ezek a spontán, gyermeki, kreatív minőségek is újra az életed részeivé válhatnak.
2. Napló írása
A Belső Gyermeket időről időre meghívhatod, megszólíthatod, és ráhangolódhatasz az üzeneteire. Nyiss ki egy naplót, és csak Írd, amit érzel! Visszaolvasva rádöbenhetsz, hogy a Belső Gyermeked üzent neked, és megtapasztalhatod, ahogy fokozatosan mélyül a kapcsolatotok. Neked kell visszaszeretgetned őt az életedbe, bárhol is van elakadva jelenleg.
3. Belső Gyermek-oltár
Készíthetsz egy oltárat is a szobád valamelyik sarkában, melyen helyezz el egy gyermekkori képet magadról, esetleg a szüleid is rajta lehetnek. Majd vedd körbe az oltárat olyan szimbólumokkal, melyek számodra a Belső Gyermek lényegiségét, vagy a benne élő minőségeket jelenítik meg.
4. Oldó mondatok
Az oltár előtt minden nap üzenhetsz a Belső Gyermekednek, összekapcsolódhattok, és az alábbi, hellingeri oldó mondatokat is elismételheted neki:
"Most már itt vagyok.
Nem lehettél kisgyermek… Most már lehetsz…
Itt vagyok, visszajöttem érted.
Látlak Téged.
Ettől a pillanattól fogva a szívemben fogsz élni, biztonságban.
Minden nap el fogom neked mondani, hogy szeretlek és hiszek benned.
Úgy szeretlek, ahogy vagy, úgy vagy tökéletes, ahogy vagy.
Ettől a pillanattól fogva a szívemben fogsz lakni, nem kell cipelned semmit.
Biztonságban felnőhetsz bennem.
A legjobb szülőd leszek.
Köszönöm, hogy kibírtad.
Ahányszor tükörbe nézek elmondom, hogy mennyire büszke vagyok rád, hogy rendkívüli vagy.
Vigyázok rád és biztonságban vagy.
Megérdemled a szeretetet és a dicséretet.
Soha többé nem hagylak el.
Én vagyok a nagy, te vagy a kicsi.
Lehetsz kislány/kisfiú, s bennem nővé/férfivá érhetsz.
Itt fogsz lakni velem a szívemben, minden nap gyógyítalak.
Úgy szeretlek, ahogy vagy.
Lehetsz könnyed, lehetsz felhőtlen kisgyerek."
5. További források
Több könyv is megjelent már, melyek a Belső Gyermek témáját részletezik, érdemes ezeket beszerezni, áttanulmányozni, és kipróbálni a bennük található gyakorlatokat is:
Natasha Levinger: A Belső Gyermek gyógyítása
John Bradshaw: Hazatérés önmagadhoz
Thich Nath Hahn: Megbékélés - a belső gyermek meggyógyítása
Stefanie Stahl: A benned rejlő gyermeknek otthonra kell találnia