Nusta Karpay – beavatás a női természetszellemek erejébe
A Nusta Karpay (kiejtés: „nyuszta karpaj”) a Munay Ki rítusok mellett az andoki miszticizmus egyik tradíciójában továbbadott beavatások sora, mely a q'ero papok között maradt fenn, különösen egy idős paqo, Don Mariano Qispe jóvoltából. Bár látszólag ezek a beavatások az Andok spirituális tradíciójának női aspektusát hangsúlyozzák, ez csak részlegesen igaz, mivel a beavatások célja a férfi és női polaritások integrációja. Ebben az értelemben a tanítások, rítusok és átadások azon férfiak és nők számára is hozzáférhetők, megkülönböztetés nélkül, akik szeretnék mélyebben megismerni az emberi kapcsolódásnak ezt a nyitott módját. A Nusta Karpay hagyománya szerint az emberiség egyensúlyát a yanantin, vagyis kiegészítő polaritások egyensúlya tudja a legjobban támogatni, és ez az andoki világnézet filozófiai alapja is. Ebből az okból kifolyólag a hagyomány a nemek, szerepek, érzelmi érettség, holisztikus-energetikus fejlődés és az emberi evolúció egyensúlyát támogatja.
A Nusta Karpay kifejezést úgy is fordíthatnánk, hogy „az inka papnők beavatása”. A Nustákat háromféle módon is értelmezhetjük:
Első értelmezésben a Nusták minden szent hely női aspektusát alkotják, vagyis a természeti képződmények női szellemei, különösen a folyók, lagúnák, öblök, tavak, völgyek, források, mélyedések, barlangok szemei mind női minőségű természet-szellemek. A világ számos pontján és szent helyén létrejött templomokban is megjelenik az istennői minőség, így ezek is a Nusták képviselői.
Másodsorban a Nusták az inka királyi dinasztiák hercegnőit és királynőit is jelentik, így a modern időben a nagy női vezetőket, papnőket, gyógyítókat vagy spirituálisan fejlett nőket is jelenti.
Végül, az inka birodalom idejében a „kiválasztottakat”, vagyis a szűz fiatal lányokat is ezzel a kifejezéssel illették, akiket 10 éves korukban Cuzcoba, az Acllahuasi templomba küldtek apáca-képzésre, és magasan kvalifikált, kiművelt papnőkké váltak.
A néhány, fennmaradt Aylluban (tradicionális családi dinasztiában, hagyományok szerint élő közösségben), mint például a q'erok között fennmaradt a Nusták kultusza, és a jelenben a Nusta Karpay, vagyis a beavatás a női szellemi minőségekbe kezd kiegyensúlyozott szerephez jutni a „férfi”-beavatások mellett. Míg a paqo elsősorban a férfi-sámánokat, orvosságos embereket jelenti, a Nusta a női papnőket, gyógyító asszonyokat illető kifejezés lett, így az egymást kiegészítő és támogató energiák és nemi szerepek közeledhetnek az egyensúly felé.
A Don Mariano által közvetített rítusok Közvetlenül az andoki kollektív tudatból nyilvánultak meg, történelmileg talán az inkák vagy az inkák előtti időig is visszanyúlik eredetük, bár ezt nehéz lenne tudományosan alátámasztani. E spirituális hagyomány szóbeli és empirikus gyökereit ugyanúgy tiszteletben kell tartani, mint a szellemi tartalmát, mert nagy ajándékot jelentenek az emberiség számára.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése