Nos, azt hiszem, elég is a filozofálásból, a fenti eszmefuttatással arra akartam kilyukadni, hogy létezik Istennek egy formája Indiában, melyet Dzsagannáthaként, az Univerzum Uraként tisztelnek. Mint ahogyan minden isteni formát, a hinduizmusban Dzsagganáthát is megjelenítik múrti, azaz istenszobor formájában, méghozzá az orisszai Dzsagannátha Puríban van a temploma. Dzsagannáthát az Úr Visnu vagy az Úr Krisna eksztatikus formájának tekintik, akinek ki van tágulva a pupillája, bátyjával, Baladévával (vagy Balarámával), illetve húgával, Szubhadrával együtt. Több magyarázat létezik arra, hogy mi okozta ezt az eksztatikus elváltozást, a legelfogadottabb szerint a híveinek prémáját, azaz tiszta szeretetét ízlelte meg a három testvér, és eksztatikus táncra perdültek.
A napforduló-meditáción ez a mantra is elhangzott:
Dzsaja Dzsagannáth, Dzsaja Dzsagannáth, Dzsaja Baladéva, Dzsaja Szubhadra
Dzsagannátha Szvámí Najana Patha Gámí Najana Patha Gámí Bhavatu Mé
Dzsaja - éljen, Dzsagannátha - az Univerzum Ura; Baladéva - a testvére, Balaráma; Szubhadra - a húga, Szubhadrá királynő; Szvámí - Úr; Najana - a tekintetem; Patha - útjába; Gámí - kerülne; Bhavatu - bárcsak; Mé - nekem
"Éljen Dzsagannátha, éljen Baladéva, éljen Szubhadra! Bárcsak az Úr Dzsagannátha a tekintetem útjába kerülne!"
Dzsagat az univerzumot jelöli, nátha pedig azt jelenti, hogy "Úr". Baladéva azt jelenti, hogy "az Erő Istene", vagy Balaráma: "Erő és Öröm". Szubhadrá pedig azt jelenti, hogy "nagyon kedvező". A hívek minden évben kihozzák a mórtikat a templomból és végighúzzák a város utcáin három nagy szekéren. Ekkor éneklik ezt az imát, melyben arra kérik Istent, hogy jelenjen meg előttük ebben az eksztatikus formában, nem csak a külső érzékszervek számára látható múrti-formában, hanem eredeti, spirituális formájában is, a szívükben.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése