Az önbizalom fontos dolog, és az önbizalomhiány ugyanolyan súlyos, sőt, még talán gyakoribb probléma, mint a túlzott mértékű, megalapozatlan önbizalom. Mindezt a társadalmi struktúrák is visszatükrözik, hiszen minden társadalmi rendszerben sokkal több az alárendelt személy, mint a vezető. Természetesen nem szükségszerű, hogy egy vezető egoista is legyen egyben, de a társadalmi pozíció, a mások felett gyakorolható hatalom még egy tényező, ami megmámorosíthatja az egót, és nagyon nehéz ellenállni neki. Aki vosszaél a hatalmával, a pozícójával, az önmagán belül sem lel békét, hiszen a külsődleges helyzetével azonosítja magát, annak rendeli alá a valós egyéniségét.
A mai világban a népszerűség mindenáron történő hajhászása, a lájkvadászat a közösségi médiában, a celebség szintén olyan jelenségek, amelyek az egóra, a látszat-azonosságra építenek, és azt erősítik. A népszerűség szinte kikényszeríti az emberből, hogy a rajongói kedvében járjon, vagy legalább olyannak mutassa magát, amilyennek látni akarják a tömegek a bálványukat.
Ettől azonban el kell vonatkoztatni, bármilyen nehéz is a dolog. meg kell tanulnunk az őszinteséget, és vállalni kell a hibáinkat, a tökéletlenségünket, a tévedéseinket mások előtt, főleg a személyes kapcsolatainkban. Meg kell tanulnunk másban is látni az értéket és elismerni, erősíteni azt, és meg kell tanulni önzetlenül szolgálni másokat, főleg akkor, ha az a személy szeret bennünket, és hálával tartozunk neki. Ha másokban látjuk a pozitív tulajdonságokat, akkor önmagunkban könnyebben észrevesszük a hibákat, anélkül, hogy ez önértékelési zavarhoz vezetne, és megtanulunk változtatni rajta. Soha senki nem lesz tökéletes, de mindenki számára vannak leckék az életben, amiket meg kell tanulnia, és vannak területek a személyiségében, amelyeket fejleszteni tud.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése