Oldalak

2015. november 27., péntek

Anyagi és spirituális hatalom

Az előző két bejegyzésben elkezdett témát folytatva, azok az emberek, akik az önfelhatalmazás és mások felhatalmazásának folyamatát értik és gyakorolják, általában előbbre járnak a spirituális tudatosság folyamatában, mint azok, akik a hatalmat csak manipulatív, félelemalapú viszonyként élik meg. Vegyünk egy példát a vallástörténetből, hogy mindez érthetőbbé váljon.

A vallási hagyományok, főleg azok, amelyek idővel intézményesedtek és valamiképpen összefonódtak a világi hatalom gyakorlásával, sok esetben alkalmazzák a megfélemlítés módszerét a hívők tömegeinek kordában tartására. Erre egy bizonyos szempontból szükség is lehet, hiszen a "kezdő" hívők csak a korlátozó és elrettentő, törvényerőre emelt szabályokból értenek. Ha Istennek nem tetsző dolgot teszel, akkor büntetésben fogsz részesülni a másvilágon, vagy akár még ebben az életedben is. És bizonyos esetekben hangsúylossá válhat a papság istenadta hatalmának gyakorlása (vagy ha úgy vesszük, az avval történő visszaélés), például az adott gyülekezetből való kiátkozás, vagy akár az inkvizíció, máglyán történő kivégzés stb. formájában. 

Ugyanakkor a kereszténység történetében is akadtak olyan szentek, akikhez ellentmondásosan viszonyult maga az intézmény (például Assisi Szent Ferenc vagy Pius Atya), mivel az ő viszonyukat Istennel nem a "hétköznapi" hívekre érvényes Istenfélelem vagy az egyházi kánonok határozták meg. Az ilyen "renitens" szentek isten iránti rajongását az intézmény esetenként úgy értékelte, hogy az veszélyezteti a hatalom kiterjesztését a hívekre. Nyilván az ilyen emberek példája az érettebb lelkeket is az önfelhatalmazás felé vitte, ahol Istennel való kapcsolatunkat már inkább a spontán rajongás, mint a szabályok határozzák meg.

A spiritualitás megismerése és gyakorlása, akár egy-egy vallási rendszeren, intézményen belül, akár azoktól függetlenül remek lecke lehet az önfelhatalmazás területén. Isten ugyanis mindenható, a világmindenség totális ura. Ugyanakkor azt látjuk, hogy tiszteletben tartja teremtményei szabad akaratát, és nem kényszeríti őket olyan döntésekre, melyet nem éreznek a sajátuknak. Ez is abból fakad, hogy Isten képes félelem nélkül delegálni a hatalmát a teremtményeinek, és rájuk bízza azt, hogy ők helyesen élnek-e ezzel a hatalommal, vagy pedig visszaélnek vele. Persze a kontrollt azért megtartja a karma törvényének formájában, hiszen a hatalmunkkal való visszaélésnek megvannak a szigorúan meghatározott következményei, melyeket nem érvényteleníthetünk csupán a döntésünkkel.

Azok a vallások, melyek az isten iránti feltétlen odaadást és alárendeltséget tanítják, valójában arra vezeti a gyakorlókat a tudati evolúció különböző stádiumain keresztül, hogy megismerjék önmagukat. Isten tulajdonságait tanulmányozva felismerhetjük önnön spirituális természetünket is, hiszen Isten parányi tükörképei vagyunk, vízcseppek a tengerben.

E spirituális természetünk megélése közben pedig fokozatosan mélyül és színesedik a kapcsolatunk istennel, keresztülmenve az alá- és fölérendeltség, az eggyé válás, valamint az önzetlen odaadás különféle viszonyain. Én nem is tenném ezeket feltétlenül rangsorba, mert van egy olyan sejtésem, hogy a spiritualitás végső megélésében is ott kell lennie annak az egyéni, megismételhetelen sajátosságnak, ami például arra jellemző, hogy a szamszára útvesztőjéből milyen úton végighaladva jut el egyik vagy másik lélek a felszabadulásig.

A felszabadulás ebben az esetben a kötöttségektől, a prekoncepcióktól való megszabadulást, önnön spirituális természetünk és Istennel való egyéni viszonyunk teljes megélését jelenti. Ezt tekinthetjük az önfelhatalmazás végső kifejeződésének is. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése