
1. Hindu fekvőtámasz. Az első lépés, amennyiben a rendes fekvőtámaszból képesek vagyunk 5x20 ismétlést végezni, a hindu fekvőtámasz. Ez egy olyan változata a fekvőtámasznak, melyben a felfelé és lefelé néző kutya-pózt váltogatjuk, és közötte mindig lemegyünk fekvőtámaszba, mintha egy cső alatt bújnánk át előre-hátra. Az elülső pozícióban a fej és a vállak vannak a legmagasabban, a hátsó pozícióban a fenekünk. Ez a gyakorlat sokkal jobban megdolgoztatja a vállizom elülső és középső deltáját, mint a sima fekvőtámasz. Mindegyik gyakorlatból törekedjünk legalább 5x12 ismétlésre, mielőtt továbblépünk egy nehezebbre.
2. Pike pushup. Ez tulajdonképpen a lefelé néző kutyában végzett fekvőtámasz. A testünk egy háztetőt alkot, a karok és a törzs, valamint a lábaink is 45 fokban vannak a talajhoz képest. A 45 fokos sík mentén mozgunk előre és lefelé, majd vissza, a fejtetőt vagy az állunkat a talajhoz érintve az alsó ponton. A törzs és a lábak végig 90 fokos szöget zárnak be egymással.

4. Leeresztés falnál. Most rátérhetünk a kézenállásra a falnak háttal. Lendítsük fel a lábainkat, és tartsuk meg magunkat kézenállásban, a tenyerek legyenek kicsit szélesebben, mint a vállak, és enyhén fordítsuk befelé, hogy a középső ujjak folytatása metssze egymást. Hajlítsuk a karokat, és eresszük le magunkat annyira, ahonnan még vissza tudjuk nyomni a testünket nyújtott karos pozícióba. Gyakoroljuk a kinyomást ebből a félig leeresztett pozícióból. Tartsuk meg a pozíciót az alsó végponton 10-20 légzésig. Ez azonban nem elég a továbblépéshez.
5. Leeresztés fejleérintéssel. A következő lépés az lesz, hogy a fejünk alá hajtogatunk valami puha pokrócot, stb, és így megmagasítjuk az alátámasztást, de a tenyereink továbbra is a talajon vannak. Hajlítsuk be a karokat, és lassan engedjük le a fejünket a pokrócra. ha nem tudjuk visszanyomni, akkor vagy magasítsuk az alátámasztást, vagy jöjjünk le, és lendüljünk vissza ismét kézenállásba. Ennek az alátámasztásnak a vastagságát kell majd fokozatosan csökkenteni. Ha ez a gyakorlat szépen megy, akkor áttérhetünk a konkrét HSPU-ra. Ha lehet, kerüljük a kippinget, vagyis ne a lábak behajlításával rúgjuk fel magunkat vissza kézenállásba, hanem a karok erejével.

7. Bónusz gyakorlat: mély HSPU. Tételezzük fel, hogy szépen megy a HSPU a falnak háttal és a fal felé fordulva is. Ekkor azt tapasztaljuk, hogy a teljesen leeresztett állapotban a felkar nagyjából még mindig vízszintes helyzetben lesz a fejünk mérete miatt, és így nem tudjuk kihasználni a váll teljes mozgástartományát. Ennek érdekében helyezzük a tenyerünket két székre, és eresszük be a fejünket közéjük. Így sokkal mélyebbre tudunk ereszkedni, ez pedig jobban edzi a vállövet.
Az egykezes HSPU-ról most nem írok, majd talán legközelebb. Vannak még elvetemült variációk, például HSPU gyűrűn, de a támasz nélküli verziókat is kihagyjuk most.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése