baddhah khécsaratám dhatté raszó vájus csa párvati /27/
Ó Párvati! A higany és a légzés, ha megszilárdul, akkor elpusztítja a betegségeket, és mág a halottat is képes feltámasztani. Ha valaki megfelelően képes uralni őket, akkor még a levegőben is tud repülni.
manah-szthairjé szthiró vájusz tató binduh szthiró bhavét
binduszthairját szadá szattvam pinda-szthairjam pradzsájaté /28/
A légzés akkor nyugszik le, amikor az elme szilárddá és nyugodttá vált; és ekkor lehetségessé válik a mag visszatartása is. A mag visszatartása által a szattva megszilárdul a testben.
indrijánám manó náthó manó-náthasz tu márutah
márutaszja lajó náthah sza lajó nádam-ásritah /29/
Az elme az érzékek mestere, a légzés pedig az elme mestere. A légzés a lajának (elmerülésnek) van alárendelve, a laja pedig a nádától függ.
szó' jamévásztu móksákhjó másztu vápi matántaré
manah-prána-lajé kascsid ánandah szampravartaté /30/
Ezt a laját móksának is nevezik, vagy máso szerint nem azonos a móksával, de amikor az elme lemerül, akkor eksztázist tapasztalunk.
pranasta-svásza-nisvászah pradhvaszta-visaja-grahah
niscséstó nirvikáras csa lajó dzsajati jóginám /31/
Amikor a légzés felfüggesztése és az érzéktevékenységek visszavonása által az elme minden tevékenységtől mentessé válik, és változatlan marad, akkor a jógi eléri a laja állapotot.
uccshinna-szarva-szankalpó nihsésásésa-cséstitah
szvávagamjó lajah kó' pi dzsájaté vága-gócsarah /32/
Amikor az összes gondolat és tevékenység megszűnik, akkor következik be a laja állapot, aminek leírása meghaladja a beszéd képességét, és csak személyesen tapasztalható meg.
lajó laja iti práhuh kídrisam laja-laksanam
apunar-vászanótthánál lajó visaja-viszmritih /33/
Gyakran beszélnek a lajáról, de mit értenek alatta? A laja csupán az érzékek tárgyairól való megfeledkezés, amikor a vágyak nem ébrednek fel többé.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése