
Szóval, egyértelmű, hogy az Avatar szó egy szanszkrit kifejezés, és azt jelenti: "aki alászáll". A hindu mitológiában Krisna számtalan avatárja jelenik meg a különböző korszakokban, nem csak mint különböző isteni megnyilvánulások (Rama, Nrisimha, Varaha stb.), hanem felszabadult mesterek, pl. Buddha vagy más vallásalapítók formájában is.

Persze mit várhatunk egy civilizációtól, amely szinte lakhatatlanná tette a saját bolygóját, és ez már most valóság, szerintem a 2154 enyhén szólva optimista időpont. Szóval a történet lényege az, hogy az emberiség nem tartja be Isten törvényeit, míg Pandora lakói szerves összhangban élnek bolygójuk élővilágával és a kollektív tudattal, vagy Istennel, akit ők Eevának neveznek.
Engem a történet kísértetiesen emlékeztet Amerika elfoglalására, és tulajdonképpen minden gyarmatosítási esetre, amelyek még ma is szinte a filmhez megszólalásig hasonlatos módon zajlanak Peruban, Borneón és néhány olyan helyen, ahol még a technológiai civilizáció által érintetlen őslakosok élnék az életüket, ha nem fájna valamelyik nemzetközi konszernnek a foga éppen az ő fájukra, olajukra, gyémántjaikra stb. Szerintem az Avatar filmben erősen benne van az amerikaiak nemzeti bűntudata, hiszen a na'vik irokéz-frizurát hordanak, tollakkal díszítik magukat, íjat és lándzsát használnak, lovagolnak, sárkányokon repülnek (tollaskígyó-legenda), és suttognak a megölt állatok szelleméhez.
A film története tehát gyenge, de tanulságos, és számomra egyértelműen a na'vik, technológiailag látszólag fejletlen kultúrájuk ellenére, spirituálisan sokkal fejlettebbek, mint a földi emberek. Tehát az égből jöttek, ahogy a na'vik mondják, de képtelenek voltak tanulni tőlük, mert "tele vont a poharuk". Ez egy praktikus elv. Szerintem bárkitől lehet tanulni, mert Isten bárkin keresztül képes megadni nekünk azt a tudást, amire szükségünk van. Kivéve, ha úgy gondoljuk, hogy az illető nem alkalmas arra, hogy tanítson minket. Tehát ki kell üríteni a poharunkat, az elménket. Ahogy az egyik Swamiji mondogatta: "No expectations".
Az effektek terén a film természetesen korszakalkotó, és az embernek akaratlanul is bevillan a hasonlóság Krisna ábrázolásai és Jake Sullivan Avatárja között. A kék bőr, nem utolsó sorban, a kb ötméteres magasság (a Puránák szerint kb 5000 éve az emberek is ekkorák voltak, csak a Kali-júgában összementek), a Jake homlokán található V alakú fehér jel mind Krisnához teszik hasonlatossá a na'vikat. Most már végre azt is tudom, hogy a hajtincsem mire szolgál - ezen keresztül kell kapcsolatba lépni az univerzális energiafolyammal, és mások tudatával. Majd kipróbálom, Indiában rátekerem egy liánra, hátha meghallom az ősök hangját!
A végkövetkeztetés tehát az, hogy az embereknek kell a mitológia, a látvány, és hogyha ezért semmit nem kell tenni, csak elmenni a 3D moziba, akkor erre mindenki vevő. Mellesleg én 4D-ben szeretném megnézni, vagyis úgy szeretném látni az eseményeket, mint Jake a kapszulában, amikor a tudata rá volt kapcsolódva az avatar-jára. A jelenlegi 3D technológia azért ettől messze jár, na jó, egy kicsit térhatású a film, de azért nem vagy benne. Gyerekkoromban voltam egy oros 3D.moziban, ahol egy útifilmet vetítettek. A filmet nyolc kamerával vették fel, és nyolc képernyőre vetítették, a nézőtér pedig a terem közepén volt. Bármerre néztél, a filmet láttad, különböző szögekből, mint egy panorámafényképen. Ez nem volt rossz, valamiért mégsem terjedt el ez a technológia. Helyette marad a két kamera, és a Computer Enhanced 3D látvány. Azért meditációban ennél izgalmasabb dolgokat is meg lehet élni!
1 megjegyzés:
Haribol Kedves Gouranga Das Prabhu,
én is ezt az ukrán-feliratos, kézikamerás verzióját láttam az Avatar-nak (bár ritkán filmezek, de ezt a címe miatt muszáj volt megnéznem :) ), nekem tetszett, a mondanivalója miatt - talán így többen elgondolkodnak Földanya /aztán majd más bolyók.../ gátlástalan kizsákmányolásán.
Bennem az a kisjelenet ragadt meg nagyon, mikor a főhős felajánlotta az állatot, mielőtt megölte volna. (bár ez csak feliratozva volt, amit nem tudok olvasni, de szinte 100% -osan biztos vagyok benne, hogy felajánlotta, vagy legalábbis elbúcsúzott tőle mielőtt kioltotta az életét... )A nyugati világ húsevői a film által legalább látnak ilyet is, értesülnek róla, hogy így is lehet (mármint, bocsánatot kérni az állattól, hogy megöli... )
szóval, szerintem jó ez a film! :)
További mozik, amiket mostanában néztem, a Gettómilliomos (nekem ebben a főhős karmája, az elrendezések tetszettek), és a The Corporation (ez pedig az óriási, nemzetközi részvénytársaságok kapzsiságáról szól.)
További erőt kívánok a jógához és a blogoláshoz;
littlesue
Megjegyzés küldése