A Bhásztriká (fújtató légzés) és a Kapálabháti (koponyatisztító légzés) egyaránt hőt termel, melegíti a testet. A hűvös, influenzás időszakban ez nem egy hátrány, sőt, ha szabadon tudunk lélegezni mindkét orrlyukunkon, az meg kifejezetten jól esik. Ez a két légzőgyakorlat az immunrendszert is erősíti, így az influenza és egyéb fertőző betegségek megelőzésére is kiváló.
Kapálabháti (koponyatisztító légzés)
1. Térdeljünk le, majd üljünk a sarkainkra. A lábfejek befelé néznek (vadzsrászana). Ha kényelmes, helyezkedjünk vírászanába (üljünk a két lábunk közé). Padmászanában (lótuszülés) is végezhetjük a gyakorlatot, ha a csípőnk elég laza. De a két térdnek és a két ülőcsontnak lenn kell lennie a földön.
2. Üljünk egyenes gerinccel, kezeinket a térdünkön nyugtatva, kiegyenesített karral.
3. Végezzünk egy teljes belégzést és kilégzést.
4. Lélegezzünk be mélyen, majd löketszerűen fújjuk ki a levegőt az orrunkon keresztül, miközben felfelé nyomjuk a rekeszizmunkat. A gátat is megfeszíthetjük.
5. A belégzés természetesen, szinte önmagától történik.
6. Legfeljebb 21-szer ismételjük a légzést, eleinte kevesebbet végezzünk, és növeljük fokozatosan, ha nem érzünk szédülést vagy hányingert. Ha napi rendszerességgel gyakoroljuk, akár 108-szor is végezhetjük egyhuzamban.
7. A végén lélegezzünk normálisan, amíg a légzés meg nem nyugszik.
A gyakorlat hatásai:
- Méregteleníti és tisztítja a testet, mivel eltávolítja az állott levegőt és a méreganyagokat a tüdőből
- Megtisztítja az elmét
- Erősíti a hasfalat, a tüdőt, a szívet és az emésztőszerveket
- Szabályozza a bélműködést
- Energiával tölti el és felmelegíti a testet
- Javítja a test oxigén-ellátását
- Erősíti a légzőszerveket és a vérkeringést
- Kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást
- Karcsúsítja a derekat
Ellenjavallatok: Ne végezzük szívpanaszok, magas vérnyomás, szédülés, epilepszia, szélütés, sérv vagy gyomorfekély esetén. Ha szédülést vagy fájdalmat, esetleg hányingert tapasztalunk, akkor hagyjuk abba a gyakorlást, és relaxáljunk.
Bhásztriká (fújtató légzés)
A bhásztrikában a ki- és a belégzést is erőteljes, hasi mozgással kísérjük.
1. Üljünk valamely meditációs pózba. Fogjuk be a jobb orrnyílást, és a bal orrnyíláson keresztül végezzünk tíz erőteljes, ritmikus ki- és belégzést. A hasizom és a rekeszizom ritmikus mozgásával növelhetjük a légzés intenzitását. A légzés legyen mély, és ne felszínes. Az orrunkon keresztül hallassunk fújtató hangot.
3. Végezzünk egy mély belégzést, majd tartsuk vissza a levegőt. Utána fújjuk ki a levegőt, a jobb orrnyílást mindvégig befogva.
4. Ismételjük meg ugyanezt a bal orrnyílást befogva, majd mindkét orron keresztül. Ha nem volt túl megerőltető, akkor még egyszer végigcsinálhatjuk az egészet.
5. Rendszeres gyakorlásnál fokozatosan emelhetjük a körök számát, valamint a fújtató légzés sebességét.
A gyakorlat hatásai:
- elégeti a méreganyagokat
- kiegyensúlyozza a dósák működését
- erősíti az emésztés tüzét
- megnövekszik a gázcsere mértéke a vérben
- hőt termel, serkenti az anyagcserét
- masszírozza a hasi szerveket, tonizálja az emésztőrendszert
- segít szülés közben
- javítja az asztma tüneteit, csökkenti a légzési nehézségeket
- csökkenti a nyálka felgyülemlését, torokgyulladást
- kiegyensúlyozza az idegrendszert
- megszűnteti a depressziót, melankóliát
Ellenjavallatok: magas várnyomás, szívpanaszok, sérv, gyomorfekély, szélütés, epilepszia, tériszony. Tüdőpanaszok esetén csak szakértő irányítása alatt végezzük. A szédülés, túlzott izzadás vagy hányinger azt jelzi, hogy nem megfelelően végezzük a gyakorlatot. Ne erőltessük a légzést, az arcot ne torzítsuk el, és a testet ne rángassuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése